Pożółkłe zęby

POŻÓŁKŁE ZĘBY

Piękny, biały, iście hollywoodzki uśmiech to marzenie większości. Każdy ma jednak indywidualny kolor zębów i niestety rzadko jest śnieżnobiały. Są jednak skuteczne sposoby na wybielenie zębów. Z których warto skorzystać i które są naprawdę bezpieczne? Pożółkłe zęby

Kolor zębów jest zależny od równowagi między przeziernością szkliwa, a nasyceniem barwy zębiny. Szczęściarze i przede wszystkim młodzi ludzie mają bardziej kryjące szkliwo i intensywniejszy, jaśniejszy kolor zębiny. To daje iluzję idealnie białych, lśniących zębów. Faktem jest, że z wiekiem szkliwo staje się bardziej przezierne (prześwitujące). Stopniowo niszczą je kwasy dostarczane z pożywieniem, poza tym jest ścierane w procesie żucia. Widoczne stają się też przebarwienia (pożółkłe zęby), które mogą być spowodowane różnymi czynnikami. Zewnętrzne to efekt naszych nawyków żywieniowych – przede wszystkim zamiłowania do kawy, herbaty i barwiących soków, palenia papierosów i kumulacji płytki bakteryjnej.Są też przebarwienia wewnętrzne, związane z wrodzonymi genetycznymi zaburzeniami w budowie szkliwa/zębiny lub uszkodzeniami wywołanymi przez stosowane antybiotyki i inne leki, również niektóre choroby.To oczywiście nie oznacza, że zęby, na których pojawią się przebarwienia muszą już takie pozostać. Pierwszym krokiem powinna być na pewno wizyta u dentysty. Lekarz określi kolor zębów, budowę szkliwa, powód powstania przebarwień i ich typ, a następnie wybierze najlepszą opcję wybielania.

Możliwości lecznicze związane są z rodzajem produktów używanych przez dentystę. Kiedy mówimy o profesjonalnym wybielaniu zębów, mamy tak naprawdę na myśli środki rozjaśniające, które mają za zadanie przywrócić naturalny kolor zębów. Takie środki usuwają z tkanek zęba nagromadzone przebarwienia i rozjaśniają go. Nie chodzi o wybielacze, czyli środki bielące zęby – nadające im kolor biały.Produkty ”wybielające” (żele, pasty) można dziś kupić praktycznie wszędzie: drogeriach, sklepach, aptekach, nie możemy jednak w ich przypadku mówić o profesjonalnie działających środkach. Ich stosowanie może przynieść tak naprawdę więcej szkody niż pożytku. Stężenie aktywnych składników w stosowanym produkcie ma kluczowe znaczenie dla efektu końcowego. Jeżeli ma działać skutecznie i bezpiecznie, musi być odpowiednio dobrane do indywidualnego przypadku. Cała procedura wybielania powinna odbywać się też pod kontrolą, żeby właściwie chronić żywotność zębów oraz dziąsła. Przykładowo, użycie żelu przy niewyleczonych ubytkach próchnicowych, czy nieszczelnych wypełnieniach, może mieć poważne następstwa: nasiloną nadwrażliwość, podrażnienia, a nawet uszkodzenia miazgi, czyli nerwu zęba. Aby zadziałać, aktywne składniki żelu muszą dotrzeć do tkanek zęba, co jest możliwe tylko wtedy, gdy powierzchnie zębów są właściwie oczyszczone przez profesjonalny skaling (usunięcie kamienia nazębnego) oraz piaskowanie (usunięcie osadu). Składniki wybielające zawarte w powszechnie dostępnych preparatach ”wybielających” mają głównie działanie ścierne, co daje efekt powierzchownego rozjaśnienia, ale niestety zwykle wywołuje osłabienie i nadreaktywność szkliwa na zewnętrzne bodźce.

Która technika jest najbezpieczniejsza?

Jak to zwykle bywa w medycynie, często trudno wskazać jednoznacznie najlepszą metodę. Najlepsza jest po prostu ta, która działa w konkretnym przypadku. Oznacza to również, że wcale nie musi być to wybielanie. Obecnie stosujemy dwie główne metody. Pierwsza: wybielanie w gabinecie stomatologicznym. Polega zwykle na jedno-wizytowym zabiegu, z użyciem produktu, którego składniki możemy dodatkowo aktywować ciepłem czy światłem (jak w metodzie ZOOM lub Beyond) albo laserem. Druga metoda to wybielanie w domu, które wymaga stosowania preparatu w indywidualnych nakładkach, wykonanych na podstawie wcześniej pobranych wycisków. Wybór właściwej metody lub ewentualnego połączenia obu technik, dobór stężenia stosowanego środka, a co za tym idzie określenie długości trwania kuracji, wymaga indywidualnej analizy każdego przypadku. Metoda gabinetowa zajmuje 45-60 minut, nakładkowa 7-14 dni (średnio około 10) – zależy to od stężenia stosowanego preparatu. W obu przypadkach efekt wybielania zwykle utrzymuje się od kilku miesięcy do 2-3 lat, zależy to przede wszystkim od nawyków żywieniowych i higienicznych. Kolor zębów nawet jeśli z czasem zmienia się, zwykle nie wraca jednak do wyjściowego. W razie potrzeby można zastosować kurację przypominającą, „odświeżającą” kolor.
Czy wybielanie zniszczy zęby?
To najczęstsza wątpliwość pacjentów zastanawiających się nad wybielaniem. Jeśli wybielanie jest najlepszą opcją w Twoim przypadku, lekarz dobierze najkorzystniejsza dla Ciebie metodę. Prawdą jest jednak, że wybielanie nie jest obojętne dla zębów. Żadna z tkanek zęba nie ulega jednak trwałemu uszkodzeniu, ponieważ lekarz – jeśli będzie to konieczne – zastosuje preparaty wzmacniające szkliwo. Będzie również kontrolował czas wybielania, co pozwoli zadziałać naturalnie zawartym w ślinie składnikom remineralizującym.
Środki wybielające mogą także powodować powstawanie podrażnień dziąseł, które zwykle mijają po zakończeniu kuracji. Nieprawidłowo stosowane mogą jednak wywołać znacznie poważniejsze problemy do rozwiązania, dlatego tak ryzykowne jest wybielanie zębów na własną rękę. Uszkodzeniom dziąseł sprzyjają zwłaszcza niewłaściwie wykonane lub standardowe nakładki na zęby – drażnią one tkanki miękkie, wywołując np. recesje dziąsła. Wybielanie nie uszkodzi więc zębów, jeśli metoda będzie właściwie dobrana do Twojego przypadku, a cały proces zostanie przeprowadzony odpowiednio i pod kontrolą lekarza. Pożółkłe zęby.
POLECANE ZABIEGI

KLIENCI O NAS