Nadmiar tkanki tłuszczowej

NADMIAR TKANKI TŁUSZCZOWEJ

Tkanka tłuszczowa znajduje się głównie w warstwie podskórnej (wzmacnia i nadaje skórze elastyczność) oraz otacza niektóre narządy wewnętrzne. Komórki tłuszczowe uwalniają tłuszcz, jako materiał energetyczny dla procesów oddychania komórkowego, w miarę zapotrzebowania organizmu (tkanka tłuszczowa jest również materiałem zapasowym). Poza magazynowaniem tłuszczów, tkanka tłuszczowa pełni rolę warstwy termoizolacyjnej dla organizmu oraz ochronnej dla niektórych narządów, a także funkcję gruczołu wydzielania wewnętrznego.

Do odkładania się tkanki tłuszczowej przyczyniają się przede wszystkim insulina (brzuch) i hormony płciowe, głównie estrogen (uda, pośladki, biodra). W przypadku kobiet zmiany hormonalne w okresie cyklu menstruacyjnego przyczyniają się do odkładania tkanki tłuszczowej na biodrach, udach i pośladkach. Dlatego podczas odchudzania, organizm stara się jak najbardziej chronić te partie ciała – tkanka tłuszczowa jest w tych miejscach bardzo oporna na spalanie tłuszczu.

Odkładanie tkanki tłuszczowej na biodrach, udach i pośladkach nie jest tak groźne, jak w przypadku gromadzenia się tłuszczu w obrębie brzucha. Potocznie zwana „oponka” to efekt działania przede wszystkim insuliny, a właściwie oporności insulinowej, która oznacza, że tkanki przestały być wrażliwe na insulinę w wyniku przeładowania diety węglowodanami, a zwłaszcza cukrami prostymi.

Wraz z wiekiem spowolnieniu ulegają procesy przemiany materii – zwiększanie się zawartości tkanki tłuszczowej głównie na brzuchu jest naturalnym procesem. Mówi się, że predyspozycja do odkładania tkanki tłuszczowej wiąże się również z naszymi genami, co nie oznacza, że jesteśmy skazane na taką zależność, a jedynie bardziej skłonne. Jednak o ile nie mamy wpływu na nasze geny, to nasz styl życia możemy odpowiednio zmodyfikować.

POLECANE ZABIEGI

KLIENCI O NAS