SILVER Clinic to jeden z wiodących ośrodków chirurgii estetycznej, laseroterapii i medycyny estetycznej działający na terenie Łodzi od 2007 r.
Korekta uszu to zabieg chirurgiczny, pozwalający na zbliżenie małżowiny usznej do czaszki i redukujący efekt odstawania. Operacja polega na wycięciu fragmentu skóry. Kolejnym krokiem jest wymodelowanie chrząstki. Następnie zakłada się odpowiednie szwy, które zbliżają małżowinę uszną do czaszki. Istotne znaczenie ma fakt, że zabieg można przeprowadzać już u dzieci (u nas granicą dolną przy kwalifikacji do zabiegu jest 10 r.ż.). Plastyka uszu, choć wykonywana ze względów estetycznych, pozwala pacjentom odzyskać pewność siebie i komfort w stosunkach międzyludzkich.
Zadbaj o siebie! Umów wizytę w SILVER Clinic, gdzie profesjonalizm spotyka się z nowoczesnymi rozwiązaniami. Nasi specjaliści postarają się pomóc Ci odzyskać pewność siebie.
Odstające uszy należą do powszechnie spotykanych wad wrodzonych. Korekcja małżowin usznych pozwala zniwelować ten defekt. Dodatkowo, wskazaniami mogą być asymetrie, zbyt duże uszy czy uszkodzenia płatów usznych.
Korekta odstających uszu
Zabieg korekcji uszu wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Opcjonalnie pacjent może się zdecydować na znieczulenie ogólne. Procedura polega na zmniejszeniu kąta małżowinowo-czaszkowego poprzez wycięcie skóry z bruzdy małżowinowo-czaszkowej i założenie specjalnego szwu. Chrząstka małżowiny usznej jest modelowana w zakresie odległości, kształtu i rozmiaru. Zabieg może dotyczyć jednego ucha lub obu.
Usunięcie asymetrii uszu
Korekcję uszu można wykonać wyłącznie z prywatnych klinikach i szpitalach. Zabiegi wykonywane są przez chirurgów.
Na konsultację można umówić się osobiście, drogą telefoniczną lub mailową. Podczas niej pacjent spotyka się z lekarzem chirurgiem, który będzie przeprowadzał zabieg.
W gabinecie lekarskim lekarz ocenia stan anatomiczny uszu i wyklucza przeciwwskazania. Jeśli przeciwwskazania są względne (np. zaburzenia hormonalne), pacjent powinien skontaktować się z lekarzem i doprowadzić chorobę do remisji. Pacjent opowiada o swoim problemie i informuje, jakiego rezultatu oczekuje.
Lekarz przedstawia możliwe opcje terapeutyczne i określa, jaka metoda korekcji jest jego zdaniem najodpowiedniejsza. Opowiada, jakie efekty można uzyskać w przypadku zabiegu u danego pacjenta. Wydaje także zalecenia przed operacją plastyczną uszu (np. unikanie alkoholu i leków rozrzedzających krew) oraz informuje o liście badań, których wyniki należy przekazać przed zabiegiem.
Podczas plastyki uszu wykonuje się precyzyjne cięcia, które umożliwiają zbliżenie małżowiny usznej do czaszki. Dodatkowo modeluje się chrząstkę, by wyrównać jej proporcje. Możliwe jest skorygowanie asymetrii i poprawa rozmiaru oraz kształtu. Przebieg plastyki odstających uszu jest dostosowany do oczekiwań pacjenta i jego anatomicznych możliwości, całkowicie zależy też od rodzaju dokonywanej korekty wyglądu uszu.
Termin wizyty kontrolnej ustala lekarz. Pacjent w tym czasie powinien stosować się do zasad rekonwalescencji. Przez pierwsze dni od wykonania operacji uszu pacjent powinien chodzić w czepku. Następnie zgłasza się na zdjęcie szwów. Wtedy można wstępnie ocenić efekty. Lekarz wydaje dalsze zalecenia, które umożliwiają utrwalenie rezultatów.
Najczęściej wykonywane przez nas operacje uszu to korekta wielkości lub stopnia odchylenia małżowiny. Możliwa jest też np. rekonstrukcja małżowiny usznej po urazach. Warto mieć na uwadze, że te operacje plastyczne umożliwiają nie tylko zbliżenie małżowiny do czaszki, ale też jej modelowanie.
Wprowadzając pozornie drobną zmianę w wyglądzie, wpływamy na sposób, w jaki pacjent postrzega siebie. Wiele osób zauważa poprawę samopoczucia i odczuwa radość z pozbycia się kompleksów, które często towarzyszyły im od dzieciństwa.
Efekty operacji plastycznej uszu zależą od oczekiwań pacjenta. Z reguły kluczowe jest zażegnanie problemu z odstającymi uszami. W czasie zabiegu zostają zbliżone do czaszki, niwelując defekt wizualny. Możliwe jest zmniejszenie małżowiny usznej i korekta kształtu płatka. Plastyka uszu umożliwia pacjentom swobodniejsze dobieranie fryzur czy pozbycie się nielubianych nakryć głowy. Podnosi pewność siebie i ułatwia kontakty międzyludzkie.
„Zabieg otoplastyki przynosi mi najwiecej osobistej satysfakcji. Bardzo często jest to procedura, która leczy młodzieńcze kompleksy. Uśmiech pacjenta po wykonanym zabiegu jest bezcenny.”
Dr n. med. Adam Srebrzyński
Zapraszamy do zapoznania się z listą najczęściej zadawanych pytań. Dzięki temu przewodnikowi szybko znajdziesz potrzebne informacje. Jeśli masz inne pytania skontaktuj się z nami.
Operacja uszu jest zabiegiem chirurgicznym — choć procedura jest bezpieczna i dobrze opracowana, mimo wszystko polega na nacięciu skóry. Wykonuje się badania krwi (morfologia, APTT, INR, sód i potas i inne), EKG, badanie grupy krwi. Przeciwwskazania to między innymi choroby nowotworowe, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze, zaburzenia krzepliwości krwi, skazy naczyniowe, nieuregulowane zaburzenia pracy tarczycy, nieuregulowana cukrzyca, infekcje w obszarze zabiegowym, ciąża i karmienie piersią.
Tak, operacja plastyczna uszu jest uznaną, standaryzowaną procedurą. Chirurgia plastyczna opracowała najlepsze strategie, jak przeprowadzić zabieg otoplastyki, by osiągnąć najlepsze rezultaty.
W okresie rekonwalescencji rezultaty się utrwalają i następuje regeneracja tkanek. Początkowo należy nosić specjalną opaskę. Po zdjęciu szwów nosi się ją tylko w trakcie snu. Mogą utrzymywać się przejściowe skutki uboczne — obrzęk, pieczenie, ból, zaburzenia czucia. Te symptomy nie powinny nas niepokoić, o ile nie utrzymują się dłużej niż dwa tygodnie.
Korekcja odstających uszu jest wykonywana wyłącznie w znieczuleniu. Preferowane jest znieczulenie miejscowe, które w pełni blokuje odczuwanie dolegliwości bólowych. Niektórzy pacjenci wolą przeprowadzenie zabiegu w znieczuleniu ogólnym lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym (zwłaszcza w przypadku dzieci). Po korekcji uszu zwykle nie ma potrzeby stosowania leków przeciwbólowych.
Tak, korekcja odstających uszu jest możliwa do wykonania u dzieci powyżej 6-7 roku życia, gdy chrząstka małżowiny osiąga docelowy rozmiar. Umownie przyjęliśmy, że w SILVER Clinic dolną granicą jest 10 rok życia.
Najczęstszym powodem, dla którego naszych pacjentów interesuje korekcja uszu, są kompleksy. Już od lat szkolnych dzieci często są prześladowane i narażone na obelgi ze strony rówieśników z powodu odstających małżowin usznych. Utrata pewności siebie w tym okresie poważnie wpływa na stosunki koleżeńskie i pewność siebie. Te szkody mogą trwać do wieku dorosłego. Odstające małżowiny uszne ukrywa się pod fryzurą, jednak defekt estetyczny jest nadal mniej lub bardziej widoczny. Dziś operacja uszu jest dostępna zarówno dla dorosłych, jak i dzieci, która doświadcza z ich powodu trudności.
Nie, korekta odstających uszu nie wpływa na słuch w żadnym stopniu.
Korekcja uszu oferuje natychmiastowe rezultaty, jednak na pełne trzeba chwilę poczekać. Po okresie rekonwalescencji, która zachodzi w pierwszych tygodniach, można cieszyć się upragnionymi efektami.
Po zabiegu operacji uszu należy powstrzymać się od mycia włosów i głowy przez pierwszy tydzień, do czasu zdjęcia szwów.
SILVER Clinic to jeden z wiodących ośrodków chirurgii estetycznej, laseroterapii i medycyny estetycznej działający na terenie Łodzi od 2007 r.