Odstające uszy to jeden z najczęstszych problemów estetycznych. Wynika z predyspozycji genetycznych i znacząco wpływa na samopoczucie i jakość życia społecznego pacjenta. W naszej klinice stosujemy skuteczne sposoby i techniki chirurgiczne, dzięki którym zabieg wykazuje najlepsze rezultaty, dobrane do wieku. Przyjmujemy pacjentów dorosłych i starsze dzieci (od 10 roku życia), u których efektywnie można rozwiązać problem odstających uszu.
Czym są odstające uszy?
Odstające uszy to wada rozwojowa małżowin usznych. Zwykle nie wiąże się z żadnymi deficytami funkcjonalnymi, czyli jakością odbierania bodźców słuchowych.
Zewnętrzna część ucha, czyli małżowina uszna, zbudowana jest z chrząstki. Jej konstrukcja odpowiada za kształt, a także stopień przylegania ucha do skóry czaszki. Rozwój małżowiny usznej rozpoczyna się już na początku życia płodowego, mniej więcej w 4 miesiącu ciąży.
Defekt jest związany z nieprawidłowym wykształceniem grobelki lub jej brakiem. Grobelka to określenie dla wypukłej części chrząstki, za którą ucho powinno się zagiąć i kierować ku tyłowi głowy. W niektórych przypadkach rozwój ten jest wadliwy, w wyniku czego formują się właśnie odstające uszy.
Jakie są przyczyny odstających uszu?
Małżowina uszna kształtuje się na etapie życia płodowego. Już po urodzeniu dziecka można zauważyć, że problem odstających małżowin usznych zaczyna stawać się widoczny. Stwierdza się dwie przyczyny:
- czynniki genetyczne,
- mutacje punktowe.
Nie udało się potwierdzić hipotezy o wpływach środowiskowych w okresie ciąży.
Czy odstające uszy wpływają na pewność siebie?
Problem odstających uszu wyraźnie rzutuje na samopoczucie pacjentów. Jest dużym kłopotem w relacjach międzyludzkich dla dzieci z powodu często obserwowanego braku akceptacji rówieśników.
Rodzice dziewczynek umiejętnie dobierają fryzury, dzięki którym odstające małżowiny uszne są mniej widoczne. Podobnie dorosłe kobiety starają się maskować ten defekt. Obie płci są bardziej skłonne do zakładania czapek.
Tradycyjne męskie fryzury nie ułatwiają tego zadania, dlatego na korektę ze względów estetycznych bardzo często decydują się mężczyźni. Formując małżowinę, można skutecznie poprawić jej wygląd także u dzieci.
Jakie są metody korekcji odstających uszu?
Jedyną skuteczną metodą korekcji odstających uszu jest otoplastyka. Noszenie opasek lub przyklejanie uszu do głowy plastrami to domowe sposoby, wskazywane na forach dla rodziców i przekazywane jako mądrość ludowa. Nie mogą one jednak mieć trwałego wpływu na to, jak ukształtowana będzie małżowina uszna, zamiast tego niepotrzebnie stresują małe dziecko.
Poniżej przedstawiamy informacje o tym, jak przebiega korekcja odstających uszu i co warto o niej wiedzieć.
Przed operacją przeprowadzamy konsultację, podczas której lekarz ogląda problematyczny obszar i wskazuje na dostępne możliwości. Efekt musi być naturalny, dostosowany do proporcji twarzy. Warto mieć na uwadze realistyczne oczekiwania, niekoniecznie wizje skopiowane z okładek czasopism, gdyż nie każdy rezultat można otrzymać u danej osoby.
Lekarz wyklucza przeciwwskazania i wydaje zalecenia, np. unikanie alkoholu i niestosowanie środków rozrzedzających krew w okresie poprzedzającym zabieg. Przed zabiegiem należy wykonać wskazane badania i przesłać do kliniki ich wyniki.
Zabieg można przeprowadzić w znieczuleniu ogólnym, ale zazwyczaj jest on wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Procedura trwa ok. 1-1,5 godziny. Operacja polega na wykonaniu kilku nacięć skóry, a następnie uformowaniu i modelowaniu chrząstki w zakresie kształtu, rozmiaru i odległości.
Celem jest zmniejszenie kąta małżowinowo-czaszkowego. Stosuje się umiejętne wycięcie skóry z bruzdy małżowinowo-czaszkowej, a następnie specjalny szew, który przyciąga uszy do czaszki. Jeśli odstaje tylko jedno ucho, leczenie może być jednostronne.
Zabieg jest dość nisko inwazyjny. Pacjent może opuścić klinikę tego samego dnia.
Jakie efekty można osiągnąć dzięki korekcji odstających uszu?
Ten prosty sposób na odstające uszy jest dla wielu osób przełomowym krokiem w życiu. Leczenie przynosi takie efekty jak:
- poprawa wyglądu twarzy,
- zwiększona pewność siebie, zniwelowane kompleksy,
- łatwiejszy dobór fryzury,
- pożegnanie z czapkami.
Choć na ostateczny wygląd chrząstek trzeba nieco zaczekać, już w pierwszych dniach po zabiegu można zauważyć, że korekta uszu przyniosła znaczną zmianę, nierzadko przez samych pacjentów określaną jako „spektakularna”.
Jakie są wskazania do zabiegu korekcji uszu?
Korekta uszu pozwala sprawnie rozwiązać ten przykry problem u osób dorosłych, ale także dzieci. Poniżej wymieniamy wskazania:
- wyraźnie odstające małżowiny uszne,
- asymetria,
- przerośnięta małżowina uszna,
- uszy nieproporcjonalne względem twarzy,
- trudność z doborem fryzury,
- problem w kontaktach międzyludzkich,
- brak pewności siebie.
Zdarza się, że pacjenci nie chcą podejmować leczenia – odstająca małżowina uszna i jej wygląd nie sprawia im trudności, nie wpływa na pewność siebie. Jeśli jednak uformowanie chrząstki i odległość uszu od głowy jest dla Ciebie lub Twojego dziecka kompleksem, warto rozważyć zabieg.
Czy podczas zabiegu stosuje się znieczulenie miejscowe, czy ogólne?
Zabieg chirurgiczny otoplastyki przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Podawany przez lekarza preparat w pełni blokuje odczuwanie bodźców bólowych.
Na życzenie można zastosować znieczulenie ogólne lub krótkotrwałe znieczulenie dożylne, które ogranicza stres związany z procedurą. Oznacza ono jednak wyższą cenę zabiegu.
Jak długo trwa rekonwalescencja po operacji uszu?
W przypadku odstających uszu korekta jest zabiegiem prostym i niewymagającym uciążliwej rekonwalescencji. Po odczekaniu, aż znieczulenie przestanie działać, można wrócić do domu.
Należy unikać wysiłku fizycznego, alkoholu i ekspozycji na ciepło ze względu na ryzyko intensywnego krwawienia. Do zdjęcia szwów nosi się opaskę uciskową. Później zakłada się ją tylko na noc.
Początkowo może utrzymywać się pieczenie, ból, obrzęk. Te objawy ustępują samoistnie. Po korekcji zwykle nie ma potrzeby stosowania leków przeciwbólowych dłużej niż 3 dni. W razie potrzeby można je przyjmować dłużej wg potrzeb pacjenta.
Czy istnieje ryzyko, że uszy znów będą odstawać?
Jeśli pacjent nie będzie stosować się do zasad rekonwalescencji, zabieg może nie przynieść odpowiednich rezultatów. W praktyce klinicznej jest to rzadkie, ale się zdarza. Ta przyczyna powinna być najlepszą motywacją, by bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarskich po zabiegu otoplastyki.
SILVER Clinic — skuteczna korekta odstających uszu w Łodzi
Jeśli myślisz o plastyce uszu, zachęcamy do przyjścia na niezobowiązującą wizytę kontrolną. Opowiemy o zabiegu i rozwiejemy wątpliwości. Przedstawimy zalecenia lekarskie i zarysujemy, jaki może być efekt wizualny. Przeprowadzamy zabiegi w sposób bezpieczny i skuteczny, nierzadko ze spektakularnym rezultatem. Stawiamy na naturalny wygląd. Zapraszamy do naszej kliniki w Łodzi.