Lifting twarzy to kluczowy zabieg chirurgii estetycznej. Jego celem jest wygładzenie zmarszczek oraz odmłodzenie twarzy (i szyi, jeśli taka jest chęć pacjenta). Lekarze sięgają po metody zarówno chirurgiczne, jak i niskoinwazyjne. Jeśli chcesz walczyć z oznakami starzenia się skóry, dowiedz się, na czym polega lifting twarzy.
Czym jest lifting twarzy?
Lifting twarzy to w praktyce kilka różnych zabiegów, mających na celu modelowanie twarzy i odwrócenie naturalnego procesu starzenia.
Twarz wygląda starzej z wiekiem ze względu na stopniowe wiotczenie skóry — utratę włókien kolagenowych i elastynowych. Obserwowany jest także spadek gęstości w tkance podskórnej. Choć proces starzenia można hamować poprzez nawilżanie i kosmetyki, z czasem, w zależności od indywidualnych czynników, rysy twarzy ulegają zmianie, a napięcie skóry stopniowo spada. Zastosowanie zabiegów anti-aging w pewnym wieku i przy pewnym zaawansowaniu procesu starzenia też już nie przynosi efektu.
W tej sytuacji można włączyćleczenie chirurgiczne, czyli inwazyjny lifting twarzy i szyi. Zabieg polega na usunięciu nadmiaru skóry i jej napięciu. Alternatywnie można zastosować metody bez skalpela, takie jak nici liftingujące. Dobór metody zależy od preferencji pacjenta. Każda procedura ma własne przeciwwskazania do wykonania zabiegu, które także odgrywają rolę podczas poszukiwania najlepszego rozwiązania. Z tego powodu ważne jest, by najpierw spotkać się z lekarzem i porozmawiać zarówno o oczekiwaniach, jak i o swoim stanie zdrowia.
Jakie efekty można osiągnąć dzięki liftingowi twarzy?
Każdy lifting twarzy — chirurgiczny, niskoinwazyjny, przez naturalny proces regeneracji — pozwala realnie odmłodzić twarz. Wymienić należy następujące efekty:
- poprawa owalu twarzy,
- zwiększone napięcie skóry,
- wypełnienie ubytków podskórnej tkanki tłuszczowej,
- redukcja „chomików”,
- wypełnienie zmarszczek.
Chirurgicznie można skorygować nie tylko twarz, ale także szyję, na której często widać oznaki starzenia.
Wskazania do zabiegu liftingu twarzy
Zabieg liftingu twarzy polecamy pacjentom, którzy obserwują u siebie:
- widoczne zmarszczki: mimiczne, statyczne,
- zmianę rysów twarzy na skutek starzenia,
- „chomiki” i inne obszary wiotkiej skóry,
- utratę gęstości tkanek.
Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Te efekty nasilają się z wiekiem, dlatego po lifting sięgają przede wszystkim pacjenci dojrzali. Na zabieg decydują się także osoby, które w krótkim czasie schudły, przez co skóra straciła elastyczność.
Przeciwwskazania do zabiegu liftingu twarzy
Nie każdy może poddać się liftingowi twarzy. Przeciwwskazania to między innymi:
- nieuregulowana cukrzyca,
- ciąża i laktacja,
- epilepsja,
- aktywna choroba nowotworowa,
- infekcje w miejscu zabiegu,
- łuszczyca,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- bielactwo.
Dodatkowo każdy zabieg ma swoje własne przeciwwskazania, które wyklucza się podczas konsultacji.
Jakie są rodzaje liftingu twarzy?
Pacjent może sięgnąć po metody nieinwazyjne i wysoko inwazyjny zabieg chirurgiczny. W praktyce u młodszych pacjentów poprawa owalu twarzy i wygładzenie zmarszczek mogą nastąpić dzięki mniej inwazyjnym procedurom. U pacjentów w wieku dojrzałym może zachodzić konieczność przeprowadzenia chirurgicznego liftingu twarzy, ponieważ naturalne procesy regeneracyjne są już osłabione i potencjalne efekty metod nieinwazyjnych są mniej satysfakcjonujące.
Chirurgiczny lifting twarzy (i szyi)
To inwazyjny, ale niezwykle skuteczny zabieg z zakresu chirurgii plastycznej. Polega na usunięciu nadmiaru zwiotczałej skóry. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym. Jeszcze przed procedurą, podczas konsultacji, chirurg omawia przeciwwskazania, takie jak przyjmowanie niektórych leków, ciąża i karmienie piersią, wybrane choroby.
Lifting wykonuje się w obrębie twarzy i szyi. Cięcie biegnie na linii włosów na czole aż do ucha. Choć brzmi to dość drastycznie, face lifting przynosi najlepsze rezultaty. Zastosowanie specjalistycznych technik pozwala na odmłodzenie środkowej i dolnej części twarzy. By uzyskać poprawę napięcia skóry szyi, nacięcie skóry wykonuje się w okolicy podbródka. Można wykonać mini lifting, mający na celu poprawę napięcia policzków i redukcję zmarszczek w okolicy nosa oraz kącików ust.
Zabieg natychmiast wygładza zmarszczki, poprawia owal twarzy i realnie ją odmładza. Po operacji pacjent musi w szczególny sposób zadbać o stan skóry, by zminimalizować ryzyko wystąpienia powikłań. Obrzęk, ból i inne ewentualne dolegliwości ustępują samoistnie. Jeśli utrzymują się dłużej, należy skontaktować się z lekarzem, który wykonał face lifting.
Nici liftingujące
Nici liftingujące to kilka różnych rozwiązań – absorbowalnych przez skórę lub nie. Stanowią rusztowanie, na którym wspierają się tkanki skóry. Nici wszczepiają się w nie na stałe. Niektóre trzeba wyjąć, inne zostają z czasem wchłonięte przez organizm. Dodatkowo nici zbudowane są z substancji stymulujących kolagen przyczyniający się do ujędrnienia skóry. Rekonwalescencja trwa od tygodnia do dwóch tygodni, przy czym przez dłuższy czas należy unikać spania na boku i dotykania twarzy.
Lifting wolumetryczny (wolumetria)
Wolumetria to dobrze znana metoda medycyny estetycznej, korzystająca z dobrodziejstw kwasu hialuronowego. To substancja naturalnie występująca w ludzkim organizmie. Aplikowany pod skórę miejscowo wiąże wodę i wypełnia obszary, w których doszło do zwiotczenia skóry i utraty tkanki podskórnej. Iniekcje kwasu hialuronowego wykonuje się w poszczególnych partiach twarzy, zgodnie z jej defektami estetycznymi. Można wypełnić opadające policzki („chomiki”), zmniejszyć widoczność zmarszczek, poprawić obszar kości policzkowych. Ten zabieg, wykonywany bez użycia skalpela, jest niskoinwazyjny. Efekt utrzymuje się około roku. Pacjent po odpoczęciu po zastrzykach może wrócić do codziennych zajęć, przy czym ważne jest dbanie o naturalny proces regeneracji i przestrzeganie zaleceń pozabiegowych.
Inne zabiegi poprawiające owal twarzy
Jeśli interesują Cię naturalne efekty liftingu twarzy i zależy Ci na niskiej inwazyjności, sprawdź lifting twarzy HIFU. Wykorzystanie ultradźwięków o wysokiej częstotliwości opiera się na zdolności skóry do regeneracji po punktowym jej podgrzaniu. Inną metodą jest radiofrekwencja mikroigłowa, wykorzystująca mikro nakłuwanie połączone z zastosowaniem fal radiowych. Tu także mamy do czynienia z mikrouszkodzeniami skóry i jej podgrzaniem. U młodszych osób efekty zabiegu liftingu można uzyskać poprzez laseroterapie.W SILVER Clinic wykonujemy także lifting laserowy przy pomocy Fotona 4D.
Jak długo utrzymują się efekty liftingu twarzy?
Na pytanie, jak długo utrzymują się efekty, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Chirurgiczna metoda pozwala odmłodzić twarz na 10-15 lat. Nici PCL pozwalają cieszyć się młodym wyglądem przez 2-3 lata, wolumetria — 1-2 lata.
Ile kosztuje zabieg liftingu twarzy?
Poniżej zamieszczamy cennik liftingu twarzy. Jeśli bliżej chcesz poznać składowe ceny, skontaktuj się z naszą recepcją.
SILVER Clinic – skuteczny lifting twarzy
W naszej klinice stosujemy metody chirurgiczne oraz niskoinwazyjne. Każdy zabieg poprzedza konsultacja z lekarzem, który ogląda problematyczny obszar i wskazuje możliwe rozwiązania. Dbamy o minimalizowanie ryzyka powikłań i zlecamy niezbędne badania, by zadbać o zdrowie pacjenta. Proponujemy także inne procedury anti-aging i tworzymy plan leczenia zgodny z potrzebami Twojej skóry. Zapraszamy do kliniki SILVER Clinic w Łodzi.
FAQ
Czy lifting twarzy jest bolesny?
Każda z omawianych metod wywołuje dyskomfort. Chirurgiczny lifting twarzy i szyi jest bolesny, dlatego wykonuje się go w znieczuleniu ogólnym. Wprowadzenie nici liftingujących PCL odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Laseroterapia jest najmniej bolesna, jednak także może być nieprzyjemna.
Kto najczęściej decyduje się na lifting twarzy?
Na lifting twarzy decydują się zarówno kobiety, jak i mężczyźni, którym zależy na odzyskaniu młodzieńczego wyglądu skóry i poprawie rysów twarzy. Dotyczy to zwłaszcza osób dojrzałych, choć w naszym gabinecie medycyny estetycznej pojawiają się też pacjenci młodsi, u których starzenie skóry wystąpiło wcześniej. Należy przy tym pamiętać o realistycznych oczekiwaniach.
Czy lifting twarzy jest odpowiedni dla każdego?
Nie, lifting twarzy – zarówno chirurgiczny, jak i niskoinwazyjny – nie jest rozwiązaniem dla każdego. Lekarz, który wykonuje zabieg, wcześniej musi wykluczyć przeciwwskazania. Wnikliwie bada stan zdrowia podczas wywiadu i na podstawie wyników zleconych badań. Z reguły chirurgiczny lifting twarzy i szyi wykonuje się u osób w starszym wieku, po wykorzystaniu już innych metod liftingujących.
Jakie badania są wymagane przed zabiegiem?
Dobór badań przed zabiegiem zależy od wybranej metody. Standardowo jest to morfologia, czynniki krzepnięcia, poziom elektrolitów, EKG, mogą być zlecone zdjęcia RTG klatki piersiowej oraz oznaczenie grupy krwi. Metoda chirurgiczna wymaga wykonania rozszerzonego profilu badań. Do zabiegu nie dopuszcza się osób cierpiących na choroby zakrzepowo-zatorowe i pacjentów z nieuregulowaną cukrzycą.
Czy po zabiegu występują siniaki lub obrzęki?
Tak, po wszystkich omówionych zabiegach medycyny estetycznej mogą wystąpić siniaki i obrzęki, ustępujące samoistnie.
Jak dbać o skórę twarzy po liftingu?
Skórę należy oczyszczać delikatnie, używając niewielkiego nacisku. Po operacji należy unikać pochylania się, dźwigania i zakładania ubrań przez głowę. Po wszystkich zabiegach trzeba powstrzymać się od korzystania z sauny, basenu, ekspozycji na wysokie temperatury. Konieczne jest stosowanie kremu z filtrem, ponieważ promieniowanie słoneczne zwiększa widoczność blizn.
Czy lifting twarzy jest refundowany przez NFZ?
Nie, lifting twarzy nie jest refundowany przez NFZ.
Jak zmienia się samoocena pacjentów po zabiegu?
Pacjenci po wymienionych procedurach chirurgii i medycyny estetycznej obserwują poprawę wyglądu twarzy i realne odmłodzenie skóry. Po okresie rekonwalescencji i zakończeniu procesu gojenia jako korzyść podają wzrost samooceny, większą pewność siebie, a nawet odczuwalny młodszy wiek i większą energię do działania.